Wide-Angle No-Distortion 2mm M12 Lens for 1/2.3" sensors such as IMX477 and IMX908
Verzeichnungsarmes 2,2-mm-M12-Objektiv
In stock — orders before 12 PM PST ship same day
Merkmale des Objektivs
Wide-Angle FoV
One of widest low distortion M12 lenses on the Market.
4K+ Auflösung
MTF suitable for 4K+ 1/2\" sensors from multiple aspheric components.
Tabelle der optischen und mechanischen Spezifikationen
| Objektiv Parameter | Leistung Detail |
|---|---|
| Teil Nummer | CIL023 |
| EFL | 2.2 |
| F# | 2.2 |
| Auflösung | 6MP |
| Sichtfeld | 121° @ 7.2mm image circle — Calculate FoV for your sensor |
| Bildkreis | 7,2 mm |
| Verzerrung | -5% TV (4:3) |
| Gewicht | 9.3g |
| IR-Cut-Off-Filter | NIR |
| Bauwesen | Hybrid Glass/Plastic, with AL6061 Barrel |
Mechanische Varianten
| Variante | Beschreibung |
|---|---|
| M12A | Kein Schutz gegen Eindringen, BBAR auf Linse 1 Oberfläche 1, AL6061 Kappe+Trommel |
| M12B | IP67, BBAR on Lens 1 Surface 1, AL6061 Cap+AL6061 Barrel, M12x0.5 |
Tabelle zur mechanischen Kompatibilität der Kamera*
| Kamera/Mount | Kompatibilität |
|---|---|
| Commonlands CLA018 | 9mm-11mm tall mount |
| e-con Systeme / Standard S-Mount | Ja |
| Allied Vision Alvium S-Montage | Nein |
| FLIR Blackfly S Karte | Rev1.1: Nein, Rev1.2: Nein |
| iDS uEye LE | Nein |
| Die Bildgebungsquelle M12 | Please submit Inquiry to Basler |
| Basler Dart S-Mount | — |
*Nur mechanische Kompatibilität, unter der Annahme, dass der Standard M12x0,5 Objektivanschluss vom Kamerahersteller bereitgestellt wird. Bitte prüfen Sie die optische Kompatibilität separat.
Frequently asked questions
What makes CIL023 different from a fisheye lens?
CIL023 is a wide-angle low-distortion lens, not a fisheye. It gives a 121° field of view while keeping distortion to -5% TV in 4:3.
What sensor format does CIL023 cover?
It is specified for 1/2.3\" sensors and has a 7.2mm image circle.
How much distortion does CIL023 have?
The listed distortion is -5% TV in 4:3, which is relatively low for a 2.2mm wide-angle M12 lens.
What resolution is CIL023 designed to support?
CIL023 is rated for 6MP imaging.
Is CIL023 available in a sealed version?
Yes. The M12B version is IP67 rated, while M12A is the non-sealed version.
How heavy is CIL023?
CIL023 weighs 9.3g.
Similar M12 Lenses (S-Mount Lenses) for Embedded Machine Vision
Über Commonlands
Commonlands LLC designs and manufactures precision M12, C-mount, and M8 lenses for machine vision, robotics, and embedded camera systems. Based in San Diego, California, we stock inventory for same-day shipping and provide direct access to US-based optical engineers. Whether you need a single prototype lens or production volumes of 25,000+, our team supports the full lifecycle from optical design consultation through volume fulfillment.
Need help selecting the right lens for your camera module?
Contact our US-based Optical Engineers.